Jak założyć firmę?

Jak założyć firmę? Plusy i minusy oraz przychody i koszty.

Biznes – według definicji, jest to anglicyzm (business) oznaczający działalność gospodarczą. Pochodzi od słowa „busy”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „zajęty, aktywny”. Oznacza to między innymi zaangażowanie człowieka biznesu w organizację procesu wytwarzania dóbr lub świadczenia usług w celach komercyjnych, czego celem jest osiągnięcie korzyści finansowych.

Historia nauk związanych z biznesem ma swój początek w USA, gdzie tak zwane szkoły biznesu miały za zadanie kształcić kadrę kierowniczą. Edukacja w takich miejscach polegała na nauce przedmiotów przydatnych w rozwoju i prowadzeniu przedsiębiorstw, jak np.: zarządzanie, finanse, marketing, strategia, ekonomia, psychologia, prawo czy przedmioty powiązane z branżą IT.

Mówiąc o biznesie, nie można nie wspomnieć o tak zwanej kulturze biznesu. Jest to zbiór reguł, którymi kierują się przedsiębiorcy, którzy zajmują się wymianą gospodarczą lub uczestniczą w tym procesie.

Zatem co to jest biznes – definicja dość krótka brzmi również: to interes lub przedsięwzięcie (handel, usługi), którego celem jest dostarczyć zysk. Zatem wytłumaczmy również co to jest zysk. Zysk jest to przychód minus koszty, czyli pieniądze, które otrzymaliśmy od Klientów minus pieniądze, które my wydaliśmy na zakup towaru, bądź rzeczy potrzebnych do świadczenia usług oraz po opłaceniu kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Możemy to zapisać również jako:

Zysk = Przychód – Koszty

Do przychodu zaliczymy wszelkie pieniądze otrzymane od Klientów, czyli wszystko, co udało nam się zarobić na sprzedaży towarów, bądź świadczeniu usług.

Koszty są to natomiast wszelkie pieniądze wydane na działalność przedsiębiorstwa. Kosztami może być: zakup towaru na sprzedaż, zakup sprzętu potrzebnego do działania firmy, koszty eksploatacyjne (lokal, samochód, paliwo, prąd, abonament telefoniczny, Internet), wynagrodzenia dla Pracowników.

Z kosztami jednak należy uważać i nie zawyżać kosztów działalności gospodarczej fakturami, które będą budzić podejrzenia Urzędu Skarbowego, jako organu kontrolującego wszelkie biznesy. Czasami warto odpuścić wrzucenie czegoś w koszty, aby móc spać spokojnie w razie kontroli z Urzędu Skarbowego.

Prowadząc biznes bardzo często można się spotkać z historiami na temat Urzędu Skarbowego kontrolującego podatnika, małą firmę. Kontrole są rzeczą normalną. To, że akurat kontrola trafiła akurat na Twój biznes nie musi mieć wcale nic wspólnego z jakimikolwiek podejrzeniami skierowanymi w stronę Twojej działalności gospodarczej. Często bowiem po prostu coś wymaga wyjaśnienia, sprostowania, może przez przypadek zostało coś zapisane tak, jak nie powinno. Wówczas osoba kontrolująca poinformuje o ewentualnych nieprawidłowościach i dać czas na sprostowanie tych rzeczy. Czasami też oczywiście nie obejdzie się niestety bez mandatu, ale kontrolerzy to również ludzie i większość z nich rozumie, że niektóre rzeczy w Twojej firmie były w taki, a nie inny sposób wykonywane, ponieważ nie miałaś/eś wiedzy na temat, jak to wykonywać. I choć nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich stosowania, to jednak szczególnie nowej osobie, wchodzącej dopiero w świat biznesu, może być trudno zrozumieć wszystko, jak funkcjonuje i zrealizować wszelkie sprawy, które są konieczne w świetle prawa.

Własny biznes to jednak nie tylko prawa i obowiązki osoby go prowadzącej. To także wiele plusów i pozytywnych aspektów prowadzenia firmy. I w zasadzie właśnie po to przecież ludzie decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Co zatem daje prowadzenie biznesu?

Na pewno jednym z pierwszych i najważniejszych punktów jest fakt, że osoby prowadzące własną firmę mogą liczyć na większe zarobki, niż w pracy na etacie. Oczywiście takie możliwości są powodowane wieloma czynnikami: czy biznes „wypali” mówiąc potocznie, czy znajdziemy odpowiednią ilość klientów, czy nasza lokalizacja jest odpowiednia (choć w ostatnim czasie otwiera się coraz więcej biznesów internetowych), czy posiadamy odpowiednie zaplecze finansowe, aby przetrzymać szczególnie te pierwsze miesiące prowadzenia działalności gospodarczej, gdy biznes nie będzie jeszcze odpowiednio rozwinięty, a nawet taki czynnik, jakim jest szczęście i osobowość mają znaczenie. Bowiem czasami łut szczęścia, np. spotkanie odpowiedniej osoby na drodze naszego biznesu może wszystko odmienić. Taki mentor może mieć ogromny wpływ na nowicjusza, co na pewno wpłynie pozytywnie na rozwój działalności gospodarczej.

Drugim ogromnym plusem, oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonego biznesu, jest na pewno niezależność czasowa. Nie musisz prosić szefa czy managera o urlop i czekać, aż go zatwierdzi. Nie musisz „kombinować” z wolnym dniem w pracy, gdy musisz załatwić coś w mieście w godzinach typowej pracy, np. sprawy administracyjne. To wszystko jest zależne od Ciebie, jako od właściciela biznesu. Może nie ma kto odbierać Twoich dzieci z przedszkola czy szkoły o odpowiednich godzinach? Wobec tego może tak ułożyć swój grafik pracy, aby w tych godzinach być wolny od obowiązków związanych z działalności gospodarczą. Są to oczywiście ogromne plusy, ponieważ nie trzeba kombinować, ani myśleć czy będzie miał kto odebrać Twoje dzieci ze szkoły czy odprowadzić na jakiekolwiek inne zajęcia. Zresztą może Ty również jesteś raz czy dwa razy w tygodniu umówiony na jakieś zajęcia i praca na etat nie pozwalała Ci na ich realizowanie? Zatem własny biznes ma również ten plus, że może zwykle dopasować wszystko tak, aby idealnie współgrało.

Plusów prowadzenia własnej firmy nie sposób zliczyć, jednak na pewno jednym z najistotniejszych będzie również fakt robienia dokładnie tego, co się lubi, a nawet kocha robić. W pracy na etacie niestety nie zawsze mamy możliwość robienia tego, co lubimy. Nawet, jeżeli jest to praca naszych marzeń, to i tak spora część obowiązków może nam nie odpowiadać. Natomiast we własnej działalności gospodarczej możemy zajmować się dokładnie tym, co uwielbiamy robić. No może nie w stu procentach, ponieważ zazwyczaj znajdzie się coś niezbyt fajnego, jak choćby przygotowywanie faktur VAT i innych dokumentów dla księgowej lub nawet samemu rozliczanie tego. Jednak większość pracy powinna być dla nas hobby czy pasją lub w najgorszym wypadku czymś przyjemnym dla nas.

Mając własną firmę możemy również testować różne rozwiązania. Jeżeli sprzedajemy odzież dziecięcą i mamy czas oraz pieniądze i miejsce na poszerzenie działalności gospodarczej to oczywiście można również wprowadzić do sprzedaży odzież damską, męską, bieliznę czy inne akcesoria. Możliwości jest naprawdę wiele i nie można zamykać się tutaj na jedną tylko, konkretną branżę czy dziedzinę, jeżeli mamy siły, możliwości i czas rozwijania naszej biznesu. Rozwijanie firmy może oczywiście odbywać się poprzez skalowanie go. Jednak o tym już innym razem 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *