Koszty życia bardzo rosną. Pensje zwykle rosną wolniej. Wiele osób oraz gospodarstw domowych coraz poważniej myśli o próbach oszczędzania. Jednym z pierwszych takich wyborów jest próba oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Oto kolejne sposoby na obniżenie rachunków za prąd.
1. Może warto zastanowić się nad zmianą firmy dostarczającej energię elektryczną? A jeśli nie firmą, to chociaż nad taryfą energii. Część gospodarstw domowych korzysta z taryfy, kiedy w nocy oraz 2h w ciągu dnia energia jest tańsza i wówczas starają się jej używać. Oczywiście minusem jest to, że w pozostałych godzinach energią jest z kolei troszkę droższą, więc aby ocenić opłacalność zmiany taryfy na pewno warto będzie przeliczyć opłacalność takiego przedsięwzięcia.
2. Korzystanie z pralki oraz zmywarki to naprawdę częsta czynność w domu. Warto sprawdzić czy nasze sprzęty posiadają tryb ECO i starać się z nich korzystać. Często te prania i zmywania są wydłużone w czasie, ale kosztem mniejszego zużycia energii.
3. Zdarza się, że sprzęty w Twoim domu pozostają włączone? Na pewno każdy z nas zdaje sobie sprawę, że to błąd, ale zmiana nawyku na pewno nie jest łatwa. Może jednak dla oszczędności warto zmienić nawyki i starać się wyłączać radio, telewizor, komputer czy choćby światło?
4. Listwa z wyłącznikiem to kolejne ciekawe urządzenie, które może nas wspomóc z walką z dużym zużyciem energii elektrycznej. Taka listwa to po prostu przedłużacz, który ma wyłącznik odcinający zupełnie dopływ prądu do tej listwy. Dzięki temu, posiadając urządzenia, które nawet w trybie stand-by zużywają prąd, możemy jednym kliknięciem je odłączyć od tej dostawy prądu.
5. Zbyt mocne grzanie to kolejny powód zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną – w przypadku ogrzewania energią elektryczną. W domu nie musi być gorąco, a okno cały czas otwarte. Wystarczy chwilę przewietrzyć i zamknąć okno, aby w domu robiło się coraz cieplej. Poza tym, warto pod wieczór jeszcze zmniejszyć ogrzewanie, aby spało się dobrze i zdrowo.
6. Dużo korzystacie w domu z komputera? Staraj się do tego celu wykorzystywać wyłącznie laptopa, jeżeli istnieje taka możliwość. Komputery stacjonarne z reguły zużywają o wiele więcej energii elektrycznej, niż komputery przenośne, a ich funkcjonalność jest często bardzo podobna. I nadal zostajemy przy komputerach oraz innych urządzenia z ekranami. Warto bowiem zmniejszyć jasność monitorów, wyświetlaczy czy telewizorów. Wyświetlacze są jednymi z najbardziej prądożernych podzespołów urządzeń elektrycznych.
Jest to już drugi wpis na temat sposobów oszczędzania energii elektrycznej. Zachęcamy do zajrzenia do pierwszego z nich, a także podzielenia się opiniami na temat oszczędności.