Finanse osobiste i firmowe – jak nad nimi trzymać kontrolę?
Finanse – czy są rzeczywiście trudnym zagadnieniem, z którym wiele osób jest raczej na bakier? Czy dbanie o finanse osobiste lub firmowe jest uciążliwe? Często można usłyszeć, że ciężko u kogoś z finansami. Czy jednak osoby takie chcą coś zmienić? Finansów bowiem można się nauczyć zupełnie w taki sam sposób, jak innych dziedzin nauki, których chociażby uczymy się w szkołach czy na kursach, jak matematyka, historia czy biologia. Dokładnie to samo dotyczy finansów.
Według jednej z definicji finanse to stosunki ekonomiczne polegające na wydatkach, podziale oraz zdobywaniu zasobów pieniężnych. Jakże krótkie, acz treściwe określenie tego, z czym każdym dorosły człowiek ma do czynienia. Chociaż tak naprawdę finanse zaczynają się już w latach młodzieńczych. Nastolatkowie uczą się w jaki sposób zdybywać i wydawać pieniądze. Dzieci natomiast od najmłodszych lat uczone są, że Mama lub Tata nie może kupić tej zabawki, bądź tego smakołyku, ponieważ jest on zbyt drogi i rodzic nie ma tyle pieniędzy.
Finanse czy też pieniądze rządzą światem – nie da się ukryć. Giełda, waluty, ogromne przedsiębiorstwa, całe państwa, a nawet cały świat jest podporządkowany finansom. Kraje dobrze się rozwijające mają odpowiedni budżet do wykorzystania na ważne sprawy dla społeczeństwa – choćby pomoc zdrowotna czy też dbanie o najuboższych, czyli potocznie mówiąc „socjal”.
W krajach biednych, których PKB jest niskie, a rząd nie ma pieniędzy na spełnianie podstawowych spraw życie jest biedne i ubogie. Większość z nas widziała na pewno, jak wygląda życie w krajach Afryki, gdzie ludzie głodują, nie mają dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, a nawet nie mają możliwości zdobycia wody zdatnej do picia. To wszystko, jak się domyślamy, przez kiepskie finanse – nie tylko tych ludzi, ale także całych Państw, których finanse są naprawdę w bardzo kiepskim stanie.
Jeżeli jednak Ty sam potrafisz odpowiednio zadbać o Twoje finanse, to nie powinieneś mieć problemu z ułożeniem sobie odpowiedniego życia właśnie na polu finansowym, wliczając w to nawet zakup mieszkania lub budowę domu, co zazwyczaj jest największym wydatkiem w życiu człowieka. Nawet jeżeli będzie trzeba posiłkować się kredytem hipotecznym do osiągnięcia tego celu, to tak czy inaczej bez większych problemów powinno się udać to osiągnąć.
Osoby zarabiające średnią krajową są w stanie naprawdę stosunkowo szybko odłożyć gotówkę na zakup mieszkania. Jest to możliwe nawet w ciągu kilku/kilkunastu lat, w zależności od wielu czynników, między innymi: czy nadal mieszkają z rodzicami lub kimś, kto je utrzymuje, czy lubią używki lub inne nałogi albo mają drogie hobby, czy często jadają na mieście oraz czy ogólnie dużo wydają (np. na podróże). Jeżeli te rzecz nie są spełnione to rzeczywiście odkładanie większej sumy pieniędzy może sprawić trudności i finanse będą nadszarpnięte, ale da się to zrobić i wiele ludzi to potwierdza. Obecnie z Polsce ponad połowa mieszkań jest kupowana za gotówkę. Zakup mieszkania kredytem hipotecznym finansuje tylko niecała połowa osób kupujących mieszkanie.
Finanse obecne są w całym naszym życiu. Rodzice mówili o pieniądzach, dziadkowie o nich rozmawiali, gdy jesteśmy dziećmi to ciągle o nich słyszymy, gdy dzieci są starsze to same zaczynają o nich rozmawiać, nastolatki już mają własne potrzeby i chcą posiadać swoje pieniądze w formie kieszonkowego, a nawet odkładać do skarbonki i zbierać na jakiś większy zakup – nową grę, sukienkę czy telefon. Finanse są obecne wszędzie i każdy człowiek to rozumie. Kiedyś był handel wymienny, ale gdy powstał pieniądz to wszystko się zmieniło. W dzisiejszych czasach, gdy pójdziemy do sklepu lub korzystamy z różnych usług to oczywiście płacimy wyłącznie pieniędzmi (czy to w formie fizycznej czy też wirtualnej, poprzez płatności kartą).
Czy osoby posiadające tak wiele niespłaconych kredytów nie radzą się dobrze z finansami? W sporej części na pewno tak jest. Bardzo łatwo osobom nie mających wiedzy na temat finansów wpaść w spiralę długów. A banki czy inne firmy pożyczkowe tylko to nakręcają i oferują kolejne kredyty i karty kredytowe lub karty debetowe z możliwością wydania większej ilości pieniędzy, niż na karcie się znajduje, co oczywiście świadczy o kolejnej pożyczce.
Osoby, które zapożyczają się już w młodości, niestety bardzo często pozostają w takiej stagnacji aż do końca życia. Poniekąd jest to na pewno przyzwyczajenie do takiego życia, ale też niechęć do zmiany. Osoby żyjące w ten sposób nie myślą o tym, co będzie jutro, a co dopiero o tym, co można zmienić ciągu roku czasu. Życie często niestety wygląda w ten sposób, że gdy są pieniądze (np. z wypłaty czy chociażby z jakichś świadczeń), to wydaje się je na bieżąco. Zrobić duże zakupy, czasami kupić również jakiś sprzęt, np. nowy telefon czy telewizor na który trzeba się ponownie zapożyczyć i w ten sposób mijają kolejne dni, tygodnie, miesiące i lata życia. A kredyty nad głową, jak były tak nadal niestety niezmienne są.
Wiedzę o finansach bardzo często wynosi się z domu, od rodziców czy dziadków. W szkole nie uczymy się o finansach. Jest co prawda ekonomia czy podstawy przedsiębiorczości w niektórych szkołach średnich, ale nauka tam dotyczy głównie firm i przedsiębiorstw. Natomiast brakuje nauki o finansach osobistych, o wydawaniu pieniędzy, o zakupach, ratach czy z informacjami o tym, jak działają kredyty, pożyczki i karty kredytowe, jak należy je spłacać, jak liczyć odsetki lub w co warto inwestować i jaką należy nabyć wiedzę do inwestowania w różnych dziedzinach finansowych.