Finansowe przeboje, czyli giełda i inwestycje
Finanse to także giełda i inwestycje. Czy każdy może to robić? Kto nadaje się do inwestowania? Jakie cechy charakteru sprzyjają inwestowaniu w instrumenty finansowe? Wielu osobom wydaje się to łatwe. Często też „próbne” inwestowanie na różnych platformach online wychodzi całkiem dobrze i taka osoba chce zacząć z dużymi pieniędzmi wchodzić do prawdziwego świata inwestycji i giełdy. I o ile są to jeszcze własne, zarobione wcześniej pieniądze to nie będzie tak źle. Jeżeli jednak chce się inwestować pieniędzmi pożyczonymi to najlepiej odpuścić już na samym początku taki pomysł. Niestety początkujący inwestorzy często tracą wszystkie, a w najlepszym wypadku tylko część zainwestowanych pieniędzy. Dlatego nie warto w tym celu pożyczać gotówki, ponieważ może się okazać, iż taka osoba zostanie wyłącznie z długami do spłaty. Zapomni o giełdzie, a długo będzie należało spłacać prawdopodobnie co najmniej kilka lat.
Co zatem zrobić, aby poprawić swoje finanse? Jak panować nad finansami? Jak się najlepiej rozwijać w dziedzinie finansów i pieniędzy? Najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w siebie, w wykształcenie – nie tylko to formalne, ale również nieformalne. Dużo wiedzy można uzyskać z książek. Natomiast omijać należałoby wszelkie informacje i osoby, które namawiają do inwestycji i szybkich zwrotów i pomnożenia zainwestowanych pieniędzy. Istnieje bardzo wiele dobrych książek, jest wiele blogów finansowych, na których również można zdobyć szeroko pojętą wiedzę z dziedziny finansów, inwestowania, giełdy oraz innych, pokrewnych tematów związanych z finansami, zarówno osobistymi, jak i firmowymi.
Kolejnym punktem przy finansach jest również optymalizacja finansowa czy też optymalizacja podatkowa. Jednak to już wchodzi w grę, gdy posiadamy odpowiedni kapitał, inwestujemy czy posiadamy firmę. Rozliczanie podatków też można robić na różne sposoby – oczywiście w pełni legalne sposoby. Dla jednej osoby czy firmy będzie lepszy ryczałt, a dla innych podatek liniowy. To samo tyczy się wynajmu mieszkań i rozliczania go, czyli tego rodzaju inwestycji. Nawet różne rodzaje umowy z pracodawcą mogą być mniej lub bardziej opłacalne. Czasami przejście z umowy o pracę na własną działalność gospodarczą będzie się opłacało, pomimo tego, że będzie należało samemu opłacać ZUS oraz podatek do Urzędu Skarbowego. Finanse to na pewno bardzo szeroki temat i jednocześnie trudny. Szczególnie, jeżeli chodzi o interpretacje podatkowe i sprawy związane z Urzędem Skarbowym. W tym celu na pewno warto będzie spotkać się z doradcą podatkowym lub nawet z doradcą finansowym i porozmawiać z nim na nurtujące nas tematy. Innym sposobem jest również możliwość napisania pisma do Izby Skarbowej w celu interpretacji naszej obecnej lub przyszłej sytuacji. Gdy wszystko dokładnie w takim piśmie wyjaśnimy, to po opłaceniu interpretacji podatkowej i otrzymaniu odpowiedzi mamy jasną informację, jak powinniśmy się rozliczać w naszej indywidualnej sytuacji.